Putpelių kiaušiniai - maži, bet vertingi!

Putpelių kiaušiniai

Vištų kiaušiniai Lietuvoje yra kur kas įprastesni nei kitų gyvūnų: jų nesunku įsigyti, jie maistingi, įprasto dydžio ir skonio. Tačiau daugiau savo mityba besirūpinantys asmenys renkasi alternatyvą – gerokai mažesnius, tačiau kur kas naudingesnius putpelių kiaušinius.

Putpelių kiaušiniai yra gausiai aprūpinti mineralais ir vitaminais. Ypač svarbios yra amino rūgštys (valinas, tirozinas), kurių nemažai randama putpelių kiaušiniuose. Juose gausu ir geležies, kalio, daugiau vitamino A, kai kurių B grupės vitaminų. Niūriomis žiemos dienomis putpelių kiaušiniai nusileidžia vištų kiaušinimas dėl mažesnio vitamino D kiekio, kuris esant apniukusioms dienoms svarbus žmogaus organizmui, saulėtomis dienomis jo suteikia saulė, tačiau tai tik smulkmena.

Ypač naudingi vaikams

Ypač naudingi putpelių kiaušiniai vaikams. Taip yra ne tik dėl jau minėtų amino rūgščių, būtinų augančiam organizmui, bet ir dėl to, kad šie kur kas rečiau sukelia alerginę reakciją. Yra teigiama, kad kai kurias alergijas putpelių kiaušiniai netgi slopina, tačiau tai labai priklauso nuo individualių žmogaus savybių ir šie maži kiaušinukai gali tik pakreipti tinkamesne linkme, o ne pilnai gydyti alergiją. Tiems vaikams, kuriems trūksta kalcio, siūloma putpelių kiaušinius valgyti su lukštu. Lukštas yra žymiai plonesnis nei vištos kiaušinio, tačiau nenulupus kiaušinio jo skonis kiek kitoks.

Tinka ir grožiui

Moterys, kurios nori būti gražios, džiaugtis stipriais plaukais ir gražia oda, turėtų į savo mitybos racioną įtraukti daugiau putpelių kiaušinių, jais bent iš dalies pakeisti vištų kiaušinius, o gal net ir kosmetiką. Tepant ant odos kiaušinio baltymą ji taps gražesnė, lygesnė. Putpelių kiaušinius į savo sudėtį yra įtraukę ir kai kurie kremų gamintojai, kiaušiniai taip naudojami veido kaukėms. Parinkus tinkamus priedus galima ir namuose susikurti geros kokybės veido kaukę, pavyzdžiui, naudojant putpelių kiaušinio trynį, varškę ir pieną.

Vyrams, norintiems būti sveikais

Vyrams putpelių kiaušinius valgyti rekomenduojama dėl prostatos. Dažniau besimėgaujantys putpelių kiaušiniais turi kur kas mažesnę tikimybę įvairiems prostatos sutrikimams, vėžiui. Visgi, dažnam vyrui putpelių kiaušiniai atrodo pernelyg maži, todėl verčiau pasirenkami vištų kiaušiniai. Siūloma tokiems vyrams rinktis salotas su putpelių kiaušinių puselėmis ar kitus patiekalus, kurių gamyboje panaudoti putpelių kiaušiniai – taip neatrodys nesotu vien dėl mažo kiaušinių dydžio, o naudos vis tiek bus gaunama nemažai.

Vartoti saikingai

Kaip ir kiekvienas maisto produktas, putpelių kiaušiniai turi ir neigiamų savybių, tad per didelis kiekis gali iššaukti neigiamą reakciją, sukelti šalutinius poveikius. Bene dažniausiai įvardijimas cholesterolis, kurio yra tiek vištų, tiek putpelių kiaušiniuose (pastaruosiuose šiek tiek daugiau). Visgi, jo žala didesnė ne nuo pačių maisto produktų, o nuo pomėgio valgyti riebiai. Siekiant išvengti visų šalutinių poveikių siūloma kiekvieną produktą valgyti saikingai, o putpelių kiaušinių rinktis tiek, kad pakeisti 1-2 vištos kiaušinius, tai yra, nuo 4 iki 8 kiaušinukų per savaitę. Duodant putpelių kiaušinius kūdikiams tai reikėtų pradėti daryti ne anksčiau 8-9 mėnesio. Pradžioje duodant mažiau nei pusę trynio ir tik suėjus metams galima pasiūlyti visą kiaušinį, jei nepastebėta jokia alerginė reakcija.

Tiems, kurie valgo kiaušinius su lukštais reikėtų juos gerai nuplauti. Plovimui turi būti naudojama tekančio vandens srovė (geriausiai karšto). Jei valgysite žalius kiaušinius, juos nuplauti po verdančiu vandeniu yra būtina. Rinktis žalius kiaušinius naudinga, nes juose išlieka daugiau vertingų medžiagų nei išvirus, kepant ar naudojant gamyboje.

Rekomenduojami video

Jums taip pat gali patikti:

Paieška